Luis Miguel Sumaria Saavedra

Miguel Saavedra

Výtvarný umělec, taoista, anarchista, příznivec hard rocku, tanečník a učitel tanga. Narodil se v Saltě, ale vyrůstal a studoval výtvarné umění v Cordobě. S rodiči poslouchal tango, ale považoval ho za něco přežitého a držel krok s módní vlnou rocku. Tango ho oslovilo až poté, co uslyšel hudbu Astora Piazzolly. Když se přestěhoval do Buenos Aires, netrvalo dlouho a byl pozván na milongu. Jeho první tanec však skončil asi po půl minutě neúspěchem, s partnerkou se nebyl schopen pohnout z místa aniž by do někoho nestrčil. Tango ho ovšem velmi uchvátilo a začal se ho učit u legend jako Mingo Pugliese, Carlos Gavito, Aurora Lubiz a Jorge Firpo, Ana Maria Schapira, Alejandro Suaya aj.

U nikoho však dlouho nevydržel, protože mu všichni vysvětlovali jak se tango tančí, nikoliv proč se tak tančí. Velký zvrat nastal, když nalezl taneční studio Rodolfa Dinzela, kde ho nikdo nenutil dělat něco podle tamních představ, ale učil se rozvíjet vlastní tango, tango založené na objetí a komunikaci. Začal studovat na Univerzitě Tanga a nyní je jedním ze stálých asistentů Rodolfa Dinzela.
V roce 2009 navštívil Čechy a Slovensko s cyklem intenzivních workshopů "El Tango una Danza Infinita". V roce 2010 a 2012 byl hlavním lektorem na našich letních školách.